krokodil (lat. Emydosauria, Crocodilus): a krokodilusok nemzetségébe tartozó, a forró égövi édesvizekben élő, gyíkhoz hasonló, szarupáncélos bőrű, ragadozó hüllő. - Jób 40,20-41,26: →leviatán; régen a Földközi-tenger közelében, sőt Palesztinában a Földközi-tenger melletti partvidéken is előfordult (vö. Cezáreától É-ra: ~ folyó). A szerző az állatok kir-ának nevezi (41,26). A leírásban lehetnek mesebeli elemek (pl. 41,13), ennek ellenére nem tekinthető megalapozottnak azon kritikusok (pl. H. Gunkel, T. K. Cheyne) feltevése, akik mitológiai alakot (→sárkány) látnak benne. Ez 29,1-6; 32,1-16: a gőgös Egyiptomot jelképezi. - A kk-ban a sárkány és a kígyó mellett a gonosz, az ördög megtestesítője. A 16. sz-tól Afrika v. Amerika attrib-a (Tiepolo mennyezetfreskóján a würzburgi érs. palotában, 1750-53). **
Kirschbaum II:659. - KML 1986:198. - BL:1063.
krokodil (Crocodil): a krokodilok nemzetségébe tartozó ragadozó hüllő. – A ~ok testfelépítése a gyíkokéra emlékeztet, rendszertanilag azonban jóval közelebb állnak a madarakhoz. Tökéletesen alkalmazkodtak a vízi életmódhoz. Szemeik, fül- és orrnyílásaik magasan helyezkednek él, így az állat akkor is használhatja őket, ha teste a víz alatt van. Ennek a zsákmány megközelitésében van szerepe. Számos fajuk Ázsiában, Ausztráliában, Afrikában és Amerikában él, valamennyi ragadozó életmódot folytat. – A nagy fajok, pl. a nílusi krokodil (Crocodylus niloticus) az inni érkező zebrákat vagy gnúkat rántják a vízbe. Rágásra képtelenek, zsákmányukból maguk körül forogva darabokat tépnek ki és azokat egészben nyelik le. – Az Indiában élő gangeszi gavial (Gavialis gangeticus) halakra specializálódott. – A ~ok tojásokkal szaporodnak. A nőstény nem egyszer akár 100 kemény héjú, likacsos tojását a homokba rejti, ahol a nap melege költi ki, vagy rothadó növényi anyagokból és iszapból fészket készít számukra a víz közelében. A hüllők között egyedülálló módon őrzi a fészket és egy ideig a kikelt ivadékot is. Amikor meghallja a kibújni készülő kicsinyek vartyogását, szétdúlja a fészket és a kis krokodilokat egyenként a fogai köze véve a vízhez hordja őket. – A ~okat az ember ősidők óta üldözi, így egyes fajok, pl. a gavialok a kipusztulás küszöbére jutottak. –Lásd MKL VII:506. S.E.
A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.