🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > F > fogoly
következő 🡲

fogoly: 1. (lat. captivus) →rab. - 2. fogolymadár, vadcsibe (lat. Perdix perdix): a tyúkfélék családjába tartozó madár. - A Szentírásban héb. kóré ('a kiáltó'). 1Sám 26,20: a hegyek közt vadásztak rá. Jer 17,11: utalás egy népi hiedelemre, mely szerint a ~ más madár tojását eltulajdonítja és kikölti. Bír 15,19: az Ain-Hakkoré 'Fogoly-forrás', de a hozzá fűződő tört-hez inkább a kóré voltaképpeni értelme illik: a kiáltó forrása (Sámson). A csapdába esett ~ a gőgös szív (Sir 11,32), a vadászott az üldözött ember képe (vö. 1Sám 26,20). A ~ Palesztina dombvidékein ma is honos. - →Physiologus szerint ellopja a mások tojását és kikölti, a fiókák azonban igazi szüleik hangja után mennek. Így próbálja az ördög megfogni az embert, aki azonban Krisztus hívását követi. **

Kirschbaum III:504. - Sachs 1980:286. - Physiologus 1986:36. (18.) (s.v. fogolymadár) - BL:444.

fogoly


fogoly (Perdix perdix): a fácánfélék családjába tartozó madár. – Hazai állománya a 20. sz. közepe óta erősen megfogyott, 2010: kb. 15.000 pár él az országban. A külterjes mezőgazdasági területeken, legelőkön él, ott, ahol bokrosok, bokorsávok is vannak, ahol védelmet találhat ellenségei elől. Monogám, a párok egész életükben együtt maradnak, megszokott területükhöz is ragaszkodnak. A növények védelmében a talajon költenek, fészekaljuk 8–10, néha akár 15 tojásból áll. A csibéket együtt vezetik, a veszélyre a kakas cserregő hangon figyelmezteti családját. Főleg gyommagvakkal, és zöld növényi részekkel táplálkoznak, de rovarokat is fogyasztanak. A csibék már kéthetes koruktól repülnek. A család tavaszig együtt marad, a fiatalok ekkor szétszóródnak és a szomszédos állományokból választanak párt maguknak. A kemény, havas telek nagy pusztítást végeznek közöttük. – Lásd MKL III:732. S.E.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.