Magyar Katolikus Lexikon > A > Aracsa

Aracsa (Torontál vm.): Törökbecsétől ÉK-re 12 km-re hatalmas templomromok láthatók. 1332-36: a falu plnosa 3, majd 6 garas p. tizedet fizetett. XI. Gergely p. 1378. I. 19: a ferences generális kérésére megengedte, hogy a csanádi egyhm-ben Szt Miklós elhagyatott ~i tp-át, amelyet Erzsébet kirné helyreállíttatott, 12 ferences baráttal betelepíthessék. A 15. sz: ~ mezőváros többször vm. gyűlés színhelye. 1533: a ktor a bácsi custodiához tartozott. 1551: Mahomed beglerbég ágyúival szétrombolta. - Téglából épült 3 hajós, 3 félkörös apszissal záródó tp-át román stílusban a 13. sz: emelhették. Az emlékekből sem bencésekre, sem monostorra nem lehet következtetni. A ma látható tornyot a ferencesek építették, szokásuk szerint a sztély mellé, az É-i oldalra; vsz. a konventház is azon az oldalon állt. H.F.

Annales Ordinis Minorum IX:400. (L. Wadding) - Karácsonyi I:143. - Berecz S.: Pusztatemplom. Temerin,1970. - Műemlékvédelem 1984:102.