Magyar Katolikus Lexikon > U > Ugramonostora

Ugramonostora: egykori, ismeretlen rendű apátság Bihar vm-ben, a váradi egyházmegyében. – Az országhatár m. oldalán, Biharugra területén állt a Szűz Mária tiszt-re épített monostor, melyet 1214: a →Váradi Regestrumban említenek először. 1235: a Barsa nembeli hg. felesége, Benedikta egy szolganőt és két fiát az ugrai egyháznak adta. 1325–: mint birtokot említik, a monostoron kívül Szt Jakab tp-a volt Ugrának, a kettő között gyümölcsöskert. A falut még a 16. sz. elején is Monostorosugrának nevezték. A biharugrai ref. tp. vsz a monostor helyén áll, mert románkori részletek vannak benne. Címét viselte 1895: Szentkláray Jenő. H.F.L.

Schem. Mv. 1896:193. – Ppl. 2001:547.