🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > T > túzok
következő 🡲

túzok, lomha túzok (lat. Otis tarda): gázló madár, a túzokfélék egyik fajtája. – Pulyka nagyságú, 15–16 kg súlyú, hossza kb. 1 m. Jellegzetessége a csak 3 ujjú, erős, futásra alkalmas láb. Izmos testű, nehézkesen repülő, óvatos madár, füves pusztákon kisebb-nagyobb csapatokban él, férgekkel, rovarokkal táplálkozik. A föld mélyedéseiben költ. Az Alföldön a 19. sz: is seregesen tanyázott. Ízletes húsa miatt tömegben vadászták, de ébersége miatt nehéz volt lőni. Ezért volt kedvező alkalom vadászatára az ónos eső, amikor a pihenő ~ tolla megázik és megfagy, szárnyát nem tudja használni, a repülni és a jeges talajon futni nem tudó tehetetlen, bukdácsoló madarakat oda hajthatják, ahova akarják és megfoghatják. – A népnyelvben ismert mondás: jobb ma egy veréb, mint holnap egy ~.  **

Pallas XVI:441.


túzok, lomha túzok (Otis tarda): a túzokfélék családjába (Otididae) tartozó madár. – A m. természetvédelem egyik büszkesége, jelenleg kb. 1300 példány él az országban, elsősorban a Tiszántúlon és a Duna-Tisza közén. A nyílt területek óvatos madara. Tápláléka magok, zöld növényi részek, rovarok, apró emlősök, télen a repcetáblákat látogatja. Tavasszal, március és május között tart a látványos túzokdürgés. A kakasok tollaikat felfújva, sátorozva, és szárnyaikat kifordítva tipegnek, fejüket hátra hajtják, nyakuk a beszívott 5–6 liter levegőtöl megvastagszik. A szárny kifordításakor megjelenő, messziről szembetűnő fehér tollakkal csalogatják magukhoz a tyúkokat. A dürgőhelyekre évről évre visszatérnek, ezek védelme és ott a zavartalanság biztosítása fontos természetvedelmi feladat. – A tyúk a pillangósok tábláiban, a rét füvében vagy gabonatáblában földbe kapart sekély mélyedésbe rakja le 1–2, ritkán 3 tojását. Egyedül kotlik, a csibék 25–28 nap alatt kelnek ki, fészekhagyók, anyjuk vezeti és kezdetben etetgeti őket. – A ~ állandó madár, de kemény, havas teleken dél felé repül, ahol nem védett és vadásszák. Ezt megelőzendő az érintett nemzeti parkok letolatják a havat a repcetáblákról, hogy a táplálkozás lehetőségét biztosítsák a télire csapatokba verődött nagy madaraknak. A ~ fokozottan védett. – Ritkán előfordul Mo-on egy másik faj, a reznek (Tetrax tetrax) is. A 20. sz. elején szórvanyosan még költött a Hortobágyon, 2010: csak ritka alkalmi kóborlóként kerül elő. Fokozottan védett. – S.E.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.