Magyar Katolikus Lexikon > T > templomszentelés ünnepe

templomszentelés ünnepe (lat. dedicatio ecclesiae): fölszentelt templomokban évenként tartott liturgikus megemlékezés. - 1. A jeruzsálemi templomé (héb. hanukka, 'fölszentelés', vö. Szám 7,11; 2Krón 7,5: Salamon idejében; Ezd 6,16: Ezdrás idejében): Kiszleu 25. és a rá következő 7 nap. - Kr. e. 165: a szíriaiak fölötti győzelem után keletkezett a Templom megtisztításának, fölszentelésének és az új →égőáldozati oltár felállításának emlékére (1Mak 4,54-59; 2Mak 2,16.19; 10,6). Az ÚSz-ben gör. neve enkainia (a Vg-ban encaenia; Jn 10,22). Először a fény ünnepeként ülték, vsz. annak emlékére, hogy a Tp-ban újra meggyújthatták a mécseseket. Innen érthető, hogy Josephus Flaviusnál phota ('mécstartó') néven szerepel; a hanukkamenóra (8 karú gyertyatartó) meggyújtása ma is hozzátartozik a 8 napig tartó ünnephez. - 2. A hatályos liturgikus szabályok szerint a nagy római baz-k ~t (XI. 9: →lateráni Keresztelő Szent János-főszékesegyház, XI. 22: →vatikáni Szent Péter-bazilika, VIII. 5: →Santa Maria Maggiore-bazilika) az egész Egyh., a szegyh-ak ~t az egész egyhm., a plébtp-ét az egyhközs-ek, az egyéb tp-okét az adott közösségek ülik meg a szentelés évford-ján. **-R.É.

BL:1786.