🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szent Ábrahám monostor
következő 🡲

Szent Ábrahám monostor: egykori nemzetségi monostor a →Csepel-sziget déli részén, a mai Ráckevétől északra. - A Szt Ábrahám patrocínium a környék helységeinek nevében is élt: 1303: Ábrahámberke (Cseketeleke), 1455: Ábrahámtelke. III. Ince p. 1212: vizsgálatot rendelt el Róbert veszprémi pp. panaszára, mert a ~ szerz-ei lefoglalták a pp-nek járó tizedet. - Az Al-Duna melletti Keve város török elől menekülő lakossága I. Ulászlótól 1440: engedélyt kapott a letelepedésre „Csepel-szigetünkön egy elhagyott helyen az egykor Szent Ábrahám pátriárka tiszteletére alapított egyház környékén”. Egy ideig a Szentábrahámteleke és a Kiskevi helynév együtt élt. Ez utóbbi a nagy Kevire utal, ahová menekült lakói még visszatérni szándékoztak. - A város évkv-e szerint 1788: a ref-oknak II. József kőtornyot engedélyezett, „melynek fölállítására a Ráczkevi és Szent-Mártony közti Szent-Ábrahám-Telekén lévő puszta Templom falai elrontatván behordatott”. Más följegyzés szerint a ~ tp-ának 2 tornyát fölrobbantották, s elhordták az építkezéshez. - A mai, a ~tól D-re települt Ráckeve nevét a hódoltság alatt betelepült rácokról kapta. Ho.L.

Magdics István: Diplomatarium Ráczkeviense. Székesfehérvár, 1888. - Horváth Lajos: Ráckeve és Skaricza Máté históriás verse. Szentendre, 1986. (Pest Megyei Téka 8.)

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.