Magyar Katolikus Lexikon > K > keresztalja

keresztalja: szent helyekre igyekvő zarándokcsoport, búcsús közösség. - Az egy plébániai közösséghez, településhez tartozó búcsúsok egy →körmeneti kereszt alatt gyülekeznek, és a keresztet követve mennek a kegyhelyig. Nevük Szegeden köröszt, körösztalja, Szabolcsban, Ungban kereszt. Székelyföldön, Gyimesben kizárólag a ~ nevet használják. - A ~ felállása (bár a körmeneti felállás előírásaihoz igazodik) helyenként eltérő lehet. Elöl viszik a körmeneti keresztet, mellette, mögötte a búcsús zászlókat (Mária és a patrónus szt ábrázolásai). A zászlók után Gyimesben és a Székelyföldön a csengettyűsök mennek, majd a férfiak, őket követik az asszonyok és a gyerekek. Uriban (Pest m.) a zászlók után haladnak a gyerekek, utánuk a Mária-lányok viszik a hordozható Mária-szobrot v. szobrokat, őket követik a férfiak és az énekes ember, búcsúvezető, majd végül az asszonyok, s a menetet a csomagokat vivő kocsi zárja. A Hont megyei Ipolynyéken (Vinica, Szl.) a kereszt és a zászló után a férfiak haladnak, őket követik a fiúk és a lányok, s a menetet az asszonyok zárják. - A ~nak felel meg (a lat. processio, 'körmenet' szóból) Baranyában a prosenció, a Bakonyban a prosekció, a Galga mentén a próféció, az Alföldön a processzió. A Jászságban és az Ipoly mentén a búcsú kifejezést is használják. B.G.

Bálint-Barna 1994.