Magyar Katolikus Lexikon > H > Hovhannesian

Hovhannesian Eghia (Isztambul, Töröko., 1885. ápr. 2.-Bp., Gyűjtőfogház, 1948. aug. 15.): ügyvéd. - Örm. patricius családban született, édesapja egyházközségi titkár, az üldözések elől elmenekültek. Iskoláit Kartalban (Töröko.), majd Sumlában (Bulgária) és No-ban végezte. 1901: Bp-re került, az örm., tör. és fr. nyelv után itt tanult meg m-ul. Éretts., egy. tanulm-ait Heidelbergben és Lausanne-ban fejezte be. 1914: feleségül vette az erdélyi Ritter Juliannát, egyik fia íróként Bottyán János, majd Bor Ambrus álnéven publikált. ~ Gödöllőn ügyvéd, sokat utazott, levelezett, kutatott. Pest vm. tiszteletbeli ügyésze, a Gödöllői Hírlap fel. szerk-je, a prem-ek jogtanácsosa. Sokat tett a helytört. kutatása és a helyi polgárosodás érdekében. Feldolgozta a 20. sz. első felének kiemelkedő m-örm. személyiségeinek életét, átfogóan tárgyalta az örm. kérdést és m-ul addig ismeretlen adatokat közölt az örm. irod-ról. Vsz. 1945 u. törvénysértő módon került börtönbe, ott is halt meg. - M.: Az örmények szerepe Londontól Kalkuttáig. Bp., 1921. - Gödöllő a múltban és most. Gödöllő, 1933. - Arménia népe. Uo., 1934. - Szeressük jobban Gödöllőt. Uo., 1937. - Tervek és gondolatok Gödöllő fejlesztéséhez. Uo., 1938. - Pestvármegye adattára. Társszerk. H.n., 1939. - Hazai örm-ek a nemzet szolgálatában. Gödöllő, 1940. - Szemelvények az örm. irod-ból. I. rész (Lírikusok). Uo., 1942. ????

Hovhannesian, Eghia (Isztambul, Töröko. 1885. ápr. 2 – Bp., Gyűjtőfogház, 1948. aug. 15.): ügyvéd. – Örm. patricius családban született, apja egyházközségi titkár, az üldözések elől elmenekültek. Iskoláit Kartalban (Töröko.), majd Sumlában (Bulgária) és Némo-ban végezte.1901-ben került Bp-re, az örm., tör. és fr. nyelv után itt tanult meg m-ul. Éretts., egy. tanulm-ait Heidelbergben és Lausanne-ban fejezte be. Erdélyi feleséget választott (1914, Ritter Julianna), egyik fia íróként Bottyán János, majd Bor Ambrus álnéven publikált. Gödöllőn volt ügyvéd, sokat utazott, levelezett, kutatott. Pest vm. tiszteletbeli ügyésze, a Gödöllői Hírlap fel. szerk. je, a premontreiek jogtanácsosa. Sokat köszönhet neki a helytörténet és helyi polgárosodás. Munkáiból a 20. sz. első felének kiemelkedő m.–örm. személyiségeit ismerhetjük meg, átfogóan tárgyalja az örm. kérdést és m-ul addig ismeretlen adatokat közöl az örm. irod-ról. Valószínűleg 1945 után törvénysértő módon került börtönbe és ott is halt meg. – M.: Az örmények szerepe Londontól Kalkuttáig. Bp., 1921. – Arménia népe. Gödöllő, 1934. – Hazai örmények a nemzet szolgálatában. Gödöllő, 1940. –Szemelvények az örm. irodalomból. I. rész (Lírikusok). Uo., 1942. – Gödöllő a múltban és most. Uo., 1933 – Szeressük jobban Gödöllőt. Uo., 1937. – Tervek és gondolatok Gödöllő fejlesztéséhez. Uo., 1938. – Pestvármegye adattára. Társszerk. H.n. 1939. Szám L.