Magyar Katolikus Lexikon > E > eparchiai gazdasági ügyek tanácsa

eparchiai gazdasági ügyek tanácsa: a keleti egyházakban →egyházmegyei gazdasági tanács, az →eparchiai püspököt a jelentősebb gazdasági ügyekben támogató tanácsadó szerv. - A pp-nek föl kell állítania az ~t, melynek ő az elnöke, tagja néhány alkalmas, lehetőleg a világi jogban is jártas személy, akiket az →eparchiai konzultorok testülete meghallgatása után nevez ki, kivéve ha a maga →saját jogú egyháza részleges joga erről már más, egyenértékű módon rendelkezett, fönntartva mindig, hogy a mások által választottakat v. megnevezetteket a mpp-nek kell megerősítenie. Az →eparchiai gondnok a jog alapján tagja az ~nak. Ki vannak zárva azok, akik a mpp. vérrokonai v. sógorai negyedfokig bezárólag. - Az ~ feladata az →eparchia számadásának és költségvetésének jóváhagyása is. Ho.J.

CCEO 1990:263.k.