Magyar Katolikus Lexikon > E > eparchia

eparchia: a keleti egyházakban →egyházmegye. - Isten népének része, melynek lelki gondozása a papság közreműködésével az ~i pp-re van bízva úgy, hogy pásztorához ragaszkodva és általa az evang. és az Euch. révén a Szentlélekben egybegyűjtve →részegyházat alkot, amelyben valóban jelen van és működik Krisztusnak egy, szt, kat. és ap. Egyháza. - A →pátriárkai egyház területi határain belül a pátr. súlyos okból, pp-ei szinodusának beleegyezésével és az Ap. Szék megkérdezése után ~kat létesíthet, ter-üket átrendezheti, egyesítheti, megoszthatja, megszüntetheti, hierarchiai fokozatukat megváltoztathatja és áthelyezheti az ~i székhelyet. Egyéb esetekben ~k fölállítására, változtatására és megszüntetésére egyedül az Ap. Szék illetékes. Ho.J.

CCEO 1990:1086.k.