Magyar Katolikus Lexikon > B > Badafalva

Badafalva, v. Vas vm. (Maria Bild am Weichselbaum, Au.): 1. plébánia a v. szombathelyi egyhm. szentgotthárdi esp. ker-ében. 1787: alapították. Tp-át 1793: Sarlós Boldogassz. tiszt. sztelték. Anyakönyvei 1787-től. Anyanyelve ném. Kegyura a zirc-pilis-pásztó és szentgotthárdi apátság. Filiái 1914: Alsóercsenye, Alsóraks, Horvátfalu. - 2. kistáji Szűz Mária-búcsújáró hely. A környéken már 1187: majorsága volt a szentgotthárdi ciszt. apátságnak. 1739: Hauer Gellért perjel Bécsből magával hozta a Stephanskirche máriapócsi kegyképének másolatát, s egy fára erősíttette. A képnél imameghallgatások történtek, ezért fakpnát építettek számára. A falu lakói többször bevitték a faluba a képet, de az csodálatos módon mindig visszatért a tölgyfára, ezért 1788-93: tp-ot építettek, s a főoltáron helyezték el a kegyképet a tölgyfa egy darabjával. A kegyhely vonzáskörzete Szentgotthárd és Muraszombat vidéke volt, m-ok, szlovének, ném-ek látogatták. 1920, Trianon óta D-Burgenland és K-Stájero. népe zarándokol ~ra. Fő búcsúja Sarlós Boldogassz., búcsúi a Mária-ünnepek mellett húsvét- és pünkösdhétfő. B.G.

Schem. Sab. 1914:64. - 1. Dehio 1980:184. - Schem. Eisenstadt. 1980:159. - 2. Vakarcs Kálmán: A szentgotthárd-muraszombati járás ismertetése. Szombathely, (1941):228. - Fischer, R.-Stoll, A.: Kleines Handbuch öst. Marien-Wallfahrtskirchen. Wien, 1982:71.