Magyar Katolikus Lexikon > V > vallás szabadsága

vallás szabadsága, libertas religionis (lat.): →vallás külső kényszertől mentes gyakorlása személyesen és közösségben, magán és nyilvános formákban. Biztosítása felső fokon az állam, alsóbb fokokon a közhatalom viselőinek feladata. Ellentéte a nyilt és burkolt vallásüldözés (→keresztényüldözés). – Személyek esetében a →vallásosság gyakorlásának és közösséghez tartozásának kényszertől való mentessége, ami a mai világban az alapvető emberi jogok közé tartozik (→vallás szabadságához való jog). – Közösségek esetében a vallási intézmények létének és működésének kényszertől való mentessége, a katolikus vallás esetében az egyházi szolgálat, választás és hatalomgyakorlás, javak birtoklásának és használatának szabadsága. Megsértése →Egyház szabadsága elleni bűncselekmények.