Magyar Katolikus Lexikon > V > Veszprémi Egyházmegyei Alapítványi Hivatal

Veszprémi Egyházmegyei Alapítványi Hivatal: Veszprémben Kemenes Ferenc és Plosszer Ferenc kanonokok szorgalmazták leginkább, hogy az alapítványok kezelésének módja megváltozzék, a nemes és közhasznú célt szolgáló alapítványok szakszerű kezelésben részesüljenek. Ez az igény hívta életre 1878: a ~t. Így a kápt. kezelésében lévő alapítványok egy hivatal igazgatása alá kerültek. 1897: Hornig Károly pp. elrendelte, hogy a pléb-kon kezelt alapítványok is a ~ felügyelete alá vonassanak össze. Az intézmény igen nagy jelentőségű volt a tőkeszegény Dunántúlon. Ugyanis lehetőség nyílt arra, hogy valláskülönbség nélkül, jelzálogkölcsönt nyerjenek mindazok, akik gazdaságaikat fejleszteni igyekeznek. Gy. É.

Veszprém múltja és jelene. Veszprém, 1912:117. (Réthi Ede: Veszprém város kulturális és társadalmi intézményei.)