Magyar Katolikus Lexikon > S > siklósi liga

siklósi liga, 1401 nyara: főúri érdekszövetség Luxemburgi Zsigmond (ur. 1387-1437) királyságának megtartására. - Amikor Garai Miklósnak, fiát és testvérét túszul adva, sikerült visegrádi fogságából saját őrizetébe vennie Zsigmond kir-t, siklósi várába szállíttatta. Itt kötötték meg a délvidéki urak (Albeni Éberhard zágrábi pp., →Maróti János macsói bán, Garai Miklós) Zsigmonddal a ~t, mely rokoni és pol. kapcsolatot létesített a kir. és az egyik bárói csop. között. Zsigmond fölbontotta Margit briegi hgnővel kötött, de be nem végzett házasságát; meglátogatta Cillei Hermannt, s eljegyezte ennek 9 é. leányát, →Cillei Borbálát. Garai Miklós feleségül vette Borbála nénjét, Annát. Hermann gr. elsőszülött fia feleségül vette Frangepán Erzsébetet. A ~hoz csatlakozott a Cillei-rokon stájer Albenieken kívül a Frangepán, Medvei, Blagai és Korbáviai rokonság, Garai sógora, Lazarevics Iván szerb despota és unokaöccse, Brankovics György, a ném. Treutelek, a Garai-rokon Marótiak, Szécsényiek, Kórogyiak, Szécsi Miklós, stb. T.E.

Horváth M. II:441. - Hóman-Szekfű II:359. - Mályusz 1984:50.