Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szentgyörgyváry

Szentgyörgyváry Ilona M. Filonilla, MKIT (Siklós, Baranya vm., 1916.-Róma, 1975 u.): rajztanárnő, festőművész. - Sz. Margit M. Palládia húga. 1931: lépett a r-be, tanítónői okl-et szerzett. Elöljárói 1938: a bpi képzőműv. főisk-ra küldték. 1940: polg. isk. rajztanári okl-et szerzett, Baján polg. isk-ban tanított. Az →iskolák államosítása után 1949: Sükösdön (Bács-Kiskun m.) a pléb-n →Belon Gellért mellett egyh. alkalmazott. Az 1960-as évek közepén meglátogatta nővérét (→Szentgyörgyváry Margit) Torontóban, majd Rómába ment, ahol megbénult. 15 é. élt a római Szt István Házban. **

Koczkás Eszter Emma közlése (2002. IV.)

Szentgyörgyváry Margit M. Palládia, MKIT (Siklós, Baranya vm., 1913. jún. 16.-): tanárnő, festőművész. - Sz. Ilona M. Filonilla nővére. 1931: lépett a r-be, tanítónői okl-et szerzett. Elöljárói 1938: a bpi képzőműv. főisk-ra küldték. 1945: rajztanári okl-et szerzett. Kalocsára visszatérve megfestette a zárdatp. baloldali mellékoltárára a fatimai jelenés Madonnáját. Szabadkán, majd Kiskunfélegyházán a tanítónőképző tanára. Baján →Kákonyi Terézia M. Konstantina utódaként tanított. 1948: az →iskolák államosítása után Bécsbe került, s →Moullion Erzsébet M. Antoniával együtt beiratkozott a Képzőműv. Akad-ra. 3 félév lehallgatása után (mivel Mo-on 1950. VI: a rendeket föloszlatták) meghívásra Kanadába mentek. Windsorban együtt dolgoztak az új tp. festményein, s tervezték a belső berendezést. 1955: a kitelepült nővérek Torontóban házat vettek és zárdát alapítottak. ~ itt élt 1989-ig, egyházműv-tel foglalkozott. Megtervezte a m. Szt László-tp. üvegablakait, 10 tp-ba készített keresztutat. Gyakori témája Jézus Szentséges Szíve, a Jó Pásztor, az Angyali Üdvözlet és a lorettói litánia invokációi. 1990: miután a torontói házat eladták, Rómába, 1991: Bp-re (VIII. ker. Mária u.) költözött. s.k.

Koczkás Eszter Emma közlése (2002. IV.)