Magyar Katolikus Lexikon > S > Székesfehérvári Egyházmegyei Papi Nyugdíjintézet

Székesfehérvári Egyházmegyei Papi Nyugdíjintézet, 1906-1957: A →székesfehérvári püspökség alapításától kezdve igyekezett gondoskodni kiérdemesült papjairól. Már Séllyei Nagy Ignác megalapította az Institutum Deficientium et Emeritorum Sacerdotumot, közkeletű nevén az Aggpapok Intézetét, mely 1838-1953: államosításáig a →székesfehérvári székesegyház tőszomszédságában, a Géza téren volt. Ekkor lakóit a →székesfehérvári szeminárium épületébe telepítették. A 20. sz. elejére kialakult a kívánság, hogy az egyhm. ne csak elhelyezéssel, hanem szabályozott nyugdíjfizetéssel is gondoskodjék papjairól. A tervezet megvitatása Városy Gyula, elfogadása Prohászka Ottokár ppsége alatt történt. Alapszabályát többször (1914, 1943) módosították. A ppi kar 1957: országosan a nyugdíjintézetek megszüntetéséről döntött, feladatait az egyhm. költségvetés vette át. M.G.

SZJN 1977:156. (Potyondy Imre: Egyhm. Papi Nyugdíjintézet)