Magyar Katolikus Lexikon > R > Regnum kápolna

Regnum kápolna, Kis Regnum, Bp.: a →Regnum Marianum közösség házának (VII. Damjanich u. 50.) udvarán épült, 1901. XII. 8: szentelték fel. 1919: az erzsébetvárosi pléb-ból leválasztva megalapították a →Magyarok Nagyasszonya plébániát, a tp-ot a Városliget szélén, a Damjanich u. tengelyében építették fel. 1927: az első plnos, Shvoy Lajos székesfehérvári pp. lett, utóda már nem regnumi atya, így a közösség és a plébánia elvált egymástól. 1940. III. 18: Majláth Gusztáv pp., aki a közösséghez tartozott, meghalt, a ~ban temették el. 1944. VII. 2: amerikai bombatámadás romba döntötte a kpnát, helyette a ház földszintjén egy termet rendeztek be. 1951. XI. 24: a házat elvették, a kpna sem működhetett tovább. Majláth pp. koporsóját este, sötétben vitték át az Egyetemi tp. kriptájába. - 1956. XI. 3: →Rózsavölgyi László regnumi atya kapott egyh. megbízást, hogy találjon misézőhelyet. Kezdte a Damjanich u. 50-ben, majd a szomszédos 52. sz. alatti pincehelyiséget bérelte ki. 1957. III. 6: az atyát őrizetbe vették, III. 29: szabadult, de a kpnát bezárták. Endrey Mihály pp-nek sikerült elérni a megnyitást, arra hivatkozva, hogy Rákosi Mátyás megígérte, hogy a tp. helyett újat építenek; legalább a kpnát hagyják meg. Regnumi atyát nem nevezhetett ki, de a velük rokonszenvező Döme János lett a tp-ig. 1961: a →regnumi perek során őt is elítélték (KIOE-per). Utódai már nem kötődtek a Regnumhoz. - 1990: az egyh. javak kárpótlása során a Ház is felkerült a visszaadandók listájára. A Damjanich u. 52. tulajdonosa, a MÁV azonban hirtelen felemelte a kpna bérleti díját, ezért az érsség visszaköltöztette azt a Damjanich u. 50. földszinti termébe, előző helyére, ahol →Keglevich István már 1990 k. magánemberként szobát bérelt, kpna céljára. 1992: Paskai László bíb. Györgydeák Mártont, akkori házfőnököt kinevezte kpnaig-nak, de az ügy húzódott. 1995: a ház visszaadása reménytelennek látszott, ezért Felsőkrisztinavárosba helyezték plnosnak. 1995: a Magyarok Nagyasszonya pléb. ter-ét felosztották a szomszédos pléb-k között. A ~t azóta a →Rózsafüzér Királynéja plébánia látja el. S.S.