Magyar Katolikus Lexikon > P > pozitív egyházjog

pozitív egyházjog, tételes egyházjog: a katolikus Egyház illetékes szervei által kiadott vagy érvényesített jogszabályok összessége, amelyek az Egyház szervezetét, működését és tagjainak az Egyház sajátos céljaival kapcsolatos tevékenységét szabályozzák. - Mivel azonban az Egyh-ban a közösség alapvető struktúrája, az Egyh. →intézményes joga egybeesik magának az Egyháznak a lényegével, a ~ot még a módszertani áttekinthetőség kedvéért sem lehet elvonatkoztatni az intézményes jog valóságától. A ~ szabályai nem alkothatnak olyan zárt rendszert, melyben ne lenne helye mindig és mindenütt az Alapító által kitűzött cél, a lelkek üdvössége és az Általa meghatározott látható és kegyelmi szerkezet követelményeinek. Sz.Sz.A.

Erdő 2003:50.