Magyar Katolikus Lexikon > P > pócspetri ügy

pócspetri ügy, 1948. jún. 3.-jún. 11.: Az egyh. isk-k elvétele (→iskolák államosítása) folyamatának tetőpontján, 1948. VI. 3: Pócspetri (Szabolcs vm.) lakosai az esti litánia után a községháza udvarára vonultak, s ott egyh. énekeikkel, imáikkal igyekeztek befolyásolni az ülésező községi vezetőséget, hogy népisk-jukat ne vegyék el a kat. egyh-tól. Két rendőr erőszakkal próbálta kiszorítani az embereket a térségről, miközben Takács Gábor rendőr őrvez. puskájával véletlenül agyonlőtte magát. A megjelent ÁVH-katonák Asztalos János plnost, Som István tanítót és Királyfalvi (Kremper) Miklós adóügyi s-jegyzőt, Kremper Ferenc napszámost és Vitéz Gábor földművest letartóztatták, a falu felnőttjeinek nagyrészével együtt megverték, hárman később belehaltak sérüléseikbe. VI. 10: Bpen (Olti Vilmos elnökletével kidolgozott hamis föltevés alapján) rögtönítélő bíróság tárgyalta az ügyet. VI. 11: hirdettek ítéletet: Asztalost és Királyfalvit halálra, Somot életfogytiglani, Krempert 12 é., Vitézt 10 é. fegyházra ítélték, Királyfalvit aznap éjjel fölakasztották (a bpi Rákoskeresztúri temető 298. sz. parcellájában földelték el, jeltelen sírban); az akasztásra vezetett plnos büntetését Tildy Zoltán közt. eln. (1946. II. 1-1948. VIII. 3.) életfogytiglani fegyházra változtatta. Az áll. propaganda egyházellenes kampányában kihasználták a rendőr véletlen halálát. A nemzgyűl. 1948. VI. 16: államosította az egyh. isk-kat. - 1990. I. 17: a Főv. Bíróság semmisnek nyilvánította az ítéleteket, kimondta az elítéltek ártatlanságát. M.I.

Csillag 1948. VIII. 1. (Déry Tibor: A porban) - Mindszenty József: Emlékirataim. Bp., 1989:205. - Mészáros István: Mindszenty és Ortutay. Iskolatört. vázlat 1945-1948. Uo., 1989:158. - Hetényi Varga III:18. - Mészáros István: Ismeretlen vértanúk az Esztergom-bpi Főegyhm. XX. sz. tört-ében. Bp., 2000:96.