Magyar Katolikus Lexikon > K > kaposvári Magyarok Nagyasszonya Egyházközség

kaposvári Magyarok Nagyasszonya Egyházközség (Saskatchewan, Kanada): magyar kivándorló földművesek már 1886: megjelentek a kanadai prérin, főleg gr. Eszterházy Oszkár Pál telepítési akciója révén. A bevándorlók a mai Saskatchewan területén, az Esterhazy Colony táján telepedtek le és kaptak földet. A települést, amely Winnipeg és Regina között fekszik kb. félúton, Yorktontól D-re, a Canadian Pacific vasútvonaltól kissé É-ra, Kaposvárnak nevezték el. 1886: Agapite Page OMI látogatta őket, aki megtanult m-ul és 1894: épített nekik egy fatp-ot, amit Magyarok Nagyasszonyának szteltek. - 1900: a ném. Francis Woodcutter (Holzhacker) lett a lelkész, aki először mint tanító szolgált a Szt István Iskolában Esterházán, és ő is megtanulta a m. nyelvet. - Utóda 1904: a belga Jules Pirot SVD. Tehetséges író volt, ő is megtanult m-ul, szerk. is egy Kis Katekizmust, és több más kv-et is írt. 1908: a fatp. helyett egy kőtp-ot épített Kaposváron. - 1914: →Soós István OCD érkezett Mo-ról, akit a reginai pp. először Melville-be helyezett, s onnan látogatta a magyarokat. 1916: Kaposvárról kellett ellátnia Stockholmot. 1919: átköltözött Stockholmba, és onnan látta el Kaposvárt. Közben Mo-ról hozott két papot, a szikszói születésű Blickhardt Teodort (aki 1921-32: Stockholmban lett kp.) és Csáki Benjamint. Sikerült pár évre kárm. apácákat áthoznia az USA-ból a tanításra, végül 1923: a mo-i Szociális Testvérektől jöttek hárman, hogy letelepedjenek a magyarok között. 1962: Kaposvárt hozzácsatolták az Esterházán levő Our Lady of Victories-tp-hoz. - Plébánosai: Soós István OCD, 1919: Blickhardt Teodor, 1932: →Vadas József OFM, 1937: Horváth Jenő, 1945: Kulcsár András, 1960: Firkola József. Mi.A.

Pask, Jean: Kaposvár, A Count's Colony 1886-1986. Yorkton, 1986. - Miklósházy 2005:88