Magyar Katolikus Lexikon > K > Kapisztrán Szent Jánosról nevezett Ferences Kusztódia

Kapisztrán Szent Jánosról nevezett Ferences Kusztódia, Észak-Amerika, 1932.-1993. júl. 31.: Az I. vh. után kivándorolt nagyszámú magyarság lelkipásztori ellátására →Tamás Alajos provinciális megbízásából 1922. IX: →Peéry Bonaventura a New York-i Szt István, 1923: →Kalmár Özséb a New Brunswick-i magyar pléb. plnosa lett. Később a magyar stefanita és mariánus tart. is létrehozta saját misszióját. →Oslay Osvald tartfőn. hiába próbálta egyesíteni a három missziót. A kapisztránusok látták el 1927: az →Alphai Magyarok Nagyasszonya egyházközséget, 1928: a →Woodbridge-i Kármelhegyi Boldogasszony egyházközséget, a 30-as évektől a →Roeblingi Nagyboldogasszony egyházközséget, Arrochart, Clevelandet, a →Cartereti Szent Erzsébet egyházközséget, a 40-es évektől Newarkot, a →Milwaukee-i Szent Imre egyházközséget, Bloomfield Hillst, Hamiltont és a →Flinti Legméltóságosabb Oltáriszentség egyházközséget. - 1928: Peéry Bonaventura már komisszárius provinciális. Isk-t, ktor-t, tp-ot és női zárdát épített, de 1929: a gazd. válság megállította a fejlődést. Utóda 1930: →Medveczky Medárd, akinek 1934: mindent át kellett adnia az É-amerikai ferences prov-nak. 1932: az önálló lelkipásztori helyekből felállították a ~t, mely 1992-ig működött. Az emigráns magyarság köréből többen csatlakoztak a komisszariátushoz, ide került a Kínából kiutasított ferencesek többsége, és a 60-70-es években Mo-ról is érkezett utánpótlás. 1953: DeWittben telket vettek, majd ktort és lelkigyakorlatos házat építettek. A 70-es évek végén a ~ (1978: 33 rtag) vezette New Brunswick, Roebling, Milwaukee, Flint és Winnipeg m. pléb-it. Később az utánpótlás megszakadt, s 1993: a ~t feloszlatták. A rházak, a tp-ok és a szerz-ek az ottani prov-kba kerültek, 3 szerz. hazatért. r.k.

Kalmár, Vincentius: Periodus prima (1757-1782) historiae Provinciae s. Ioannis a Capistrano Ordinis Fratrum Minorum in Hungaria. H.é.n. (Dissz.) - Majsai Mór: Mozaikok a Kapisztrán Provinciából. Bp., 1969. (kz. a prov. irattárában) - Török 1978:406.