🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > S > sármány
következő 🡲

sármány (lat. Emberiza): a pintyfélék családjába tartozó nemzetség, veréb nagyságú, tarka tollú, hosszú farkú, gyommagevő és rovarpusztító, költöző madár. - A ~t, mely megeszi a bogáncsot (a szenvedés eszköze), a gyermek Jézus gyakran a kezében tartja. **

Sachs 1980:363.


sármány (Emberiza): a sármányfélék családjába tartozó nemzetség, veréb nagyságú, tarka tollú, költöző madár. – A sármányfélék családjába tartozó fajok közül Mo-on 2010: 11 fajt tartanak nyilván. Akadnak köztük állandó fészkelők és idetévedt alkalmi vendégek. Gyakori fészkelő a citromsármány (Emberiza citrinella), a nádi sármány (Emberiza schoeniclus) és a sordély (Ebmeriza calandra). Kis számban költ a bajszos sármány (Emberiza cia), ritkán a sövénysármány (Emberiza cirlus). Elsősorban a Tiszántúl nagy legelőin jelentkezik téli vendégként, nem egyszer nagy csapatokban a sarkantyús sármány (Calcarius lapponicus). Ugyanott jóval kisebb számban évről évre megjelenik telente a hósármány (Plectrophenax nivalis). Cikkét lásd MKL XI:896. S.E.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.