Magyar Katolikus Lexikon > P > párbér

párbér (lat. lecticale, 'ágybér'): a plébános házaspároktól (néhol özvegyektől is) terményben vagy készpénzben évenként kapott járandósága. Az →egyházi adó egyik fajtája a 13. sz-tól. Mibenlétét és mértékét a pléb. alapítólevele, a visitatio canonica v. a jogszokás álapította meg. - 1852. IV. 21: kir. elhatározás szólt róla. A hatályos jogban már nem szerepel. **

Popovics L. Béla: A ~ügy. Bp., 1886. (dissz.) - Kollányi Ferenc: A ~ jogi természetéhez. Bp., 1908. - Szilágyi Ignác: A ~ hazánkban. Bp., 1909. (dissz.) - KL III:506. - Schwartz Róbert:A m. ~jog. Veszprém, 1939.