Magyar Katolikus Lexikon > O > okirathamisítás

okirathamisítás: bűncselekmény, melyet a hamis →okiratok használatával együtt a Codex az alábbi esetekben büntet: 1) hamis egyházi közokirat készítése; 2) valódi egyházi közokirat megváltoztatása; 3) valódi egyházi közokirat elpusztítása vagy elrejtése; 4) hamis vagy megváltoztatott egyházi közokirat (bármilyen ügyben való) használata; 5) egyházi közokiratnak nem minősülő egyéb hamis okirat használata egyházi ügyben; 6) hiteles egyházi közokiratban hamis dolog állítása (1391. k.). - A bűncselekménynek ezt a legutóbbi típusát ideológiai okirathamisításnak is szokás nevezni. Elkövetheti pl. az a plnos, aki a másutt esküdni szándékozó jegyes számára olyan keresztlevelet állít ki, melynek megjegyzési rovatát üresen hagyja, noha az anyakönyvben bejegyzés szerepel az illetőnek egy korábbi házasságkötéséről. - Az ~ minden típusának büntetése fakultatív és meghatározatlan (1391. k.). E.P.

Erdő 2003:661.