Magyar Katolikus Lexikon > K > keresztényszocializmus

keresztényszocializmus: keresztény gondolkodók és egyházi személyek által a 19. sz: indított mozgalom az →Egyház szociális tanításának megvalósítására, az iparosodás által hátrányos helyzetbe került társadalmi rétegek emberséges életéért. - Szembenáll az individulista →liberalizmussal és az osztályharcot hirdető →szocializmussal. A társad. életben a ~t a →kereszténydemokrácia szellemében működő pártok, mozgalmak és szakszervezetek képviselik. Legfontosabb elvei: →perszonalizmus (személyesség), →szubszidiaritás (kölcsönös kisegítés), →szolidaritás. - Mo-on: →keresztényszociális irányzatú pártok Magyarországon. →Keresztény Szociális Szövetség N.D.