🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > K > kaméleon
következő 🡲

kaméleon: A Szentírásban a Lev 11,29: a gekko, a fürge és a zöld →gyík, a →szalamandra és a ~ tisztátalan állat. - Ikgr. Az →állatszimbolikában az ördög szimbóluma.


kaméleon: a pikkelyes hüllők rendjében (Isquamata) a kaméleonok külön családot (Chamaeleonidae) képeznek. Afrikában, Madagaszkáron, Dél-Ázsiában élnek, elsősorban az esőerdők lakói. Eu. egyes déli tájain (pl. az Ibériai félsziget déli része, Szicília) él a közönséges kaméleon (Chamaeleo chamaeleon). – A ~ok lassú mozgású állatok, fákon, bokrokon lesnek zsákmányra. Nagy szemeik egymástól függetlenül mozognak, zsákmányukat hosszúra kilőhető, ragadós bunkóban végződő nyelvükkel kerítik meg. A közönséges kaméleon augusztus-szeptemberben párzik, és még az ősszel a földbe rejti kb. 30 tojásat. A kb. 6 cm hosszú fiatalok a következő nyáron kelnek ki. – →VI_111. S.E.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.