Magyar Katolikus Lexikon > K > Kisdisznód

Kisdisznód, Michelsberg, v. Szeben vm. (Cisnădioara, Ro.): plébánia a v. erdélyi egyhm. fehérvári főesp. ker-ében. - 1337: Mons Michaelis, papja Nycolaus. 1428: villa S. Michaelis, plnosa Bartholomeus, 1519: Andreas.- A falu fölött emelkedő Szt Mihály-hegyre 1204 k. építették a 2000: is meglévő tp-erődöt. 1223 u. a →kerci ciszterci apátság felügyelete alatt állt. Jó menedéke volt a környékbelieknek, a tatár 1658: ostromolta, de nem bírt vele és váltságdíj fejében elvonult. A román kori bazilika díszes kapujával 2000: is jó állapotban van. Vo.L.

EH II:194. - Léstyán 2000. II:406.

Kisdisznód, Michelsberg, v. Szeben vm. (Cisnădioara, Ro.): plébánia a v. erdélyi egyhm. fehérvári főesp. ker-ében. – Első okl-es említése 1223: sancti Michaelis. 1337: Mons Michaelis, plnosa Nycolaus. 1428: villa S. Michaelis, plnosa Bartholomeus, 1519: Andreas. – ~ 1195 k. a szebeni prépságé, mely 1204: elcserélte egy másik birtokért. II. András kir. Gozelinus magisternek adományozta, aki 1223: a →kerci ciszterci apátságnak ajándékozta. A falu fölött emelkedő Szt Mihály-hegyre a 12. sz. végén Szt Mihály tiszt-ére háromhajós román tp-ot építettek, 2001: majdnem teljesen épen áll, díszes Ny-i kapuval. Szentélye keresztboltozatos. Számos freskó nyomai maradtak meg, főként a szentélyben. A tp. köré már a 13. sz. elején körfalat építettek, D-i belső oldalán kaputoronnyal (eredetileg É-on is állt egy torony a körfal előtt néhány m-rel). A fal mentén tetőpárkányos védfolyosó fut körbe. 1474: a kerci apátság feloszlott, ~ot Mátyás kir. a szebeni Mária-tp-nak adományozta, de 1478: már Nagydisznódé, akikkel ~ hosszas vitában állt az erődtp-ért. Jó menedéke volt a környékbelieknek, a tatár 1658: ostromolta, de nem bírt vele és váltságdíj fejében elvonult. **–Vo.L.

EH II:194.