Magyar Katolikus Lexikon > K > Királyfa

Királyfa, v. Pozsony vm. (Králová pri Senci, Szl.): búcsújáró hely a Fájdalmas (Könnyező) Anya tiszteletére a volt esztergomi, majd nagyszombati főegyházmegyében, Egyházfa filiája. - Búcsúja IX. 15. A 19. sz. végén különösen a szomszédos falvakból (Apáca, Körmösd, Papkörmösd) jöttek zarándokok. A temetőkpna 60x45 cm-es, fára festett kegyképe ismeretlen németalföldi művész műve a 16. sz. elejéről: Máriát és a halott Krisztust angyalok hordozzák virágfüzérek és bőségszaruk közepette. Előképváltozatai Rogier van der Weyden és Willem Key munkáiban találhatók. Kultusztörténeti jelentőségű másolata található Pozsony Szentháromság-tp-ában az 1760-as évekből. - A hagyomány úgy tudja, hogy a képet egy ref. katona 3 darabra vágta, de a hívek összeragasztották. Bécs 1683-as tör. ostromakor és a Thököly-felkelés idején a Pálffy-kastély kpnájába vitték, ahol 1683. VIII. 14: a várat őrző katonák szeme láttára könnyezett. Ekkor →Bécsújhelyre, a jezsuita tp-ba, majd a szegyh. főoltárára vitték, ~n Franz Anton Palko 1760 k. festett másolata maradt. B.G.

Nedeczky 1739:55. - Jordánszky 1836:147. - Balogh 1872:591. - Vigília 1987:5. sz. (Barna Gábor: A könnyező Mária-képek kegyhelyei Mo-on a XVII-XVIII. sz-ban) - Szilárdfy 1994:15.