🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > C > chácskhár
következő 🡲

chácskhár (örm., ejtsd: hácskhár, 'kereszteskő'): a kőfaragóművészet csak örmény területen ismert alkotása. - Előzményei, a hasáb v. oszlop alakú keresztes emlékkövek az 5. sz. körül jelentek meg, a 9. sz: már tömegesen elterjedtek. A keresztben és azt körülvevő mezőben növényi és geometrikus elemekből álló fonatos, szinte csipkeszerűen áttetsző díszítés jellemzi. Később a kereszt alatt is igen igényesen cizellált domború rozetta jelent meg. - A ~ok egyedi kidolgozásúak, nincs két azonos példány! Díszített oldalukkal mindig Ny-ra néztek. 30-300 cm magasak, általában valamilyen esemény alkalmából készültek, ezért felirataik gyakran kormeghatározók. Útkereszteződésben, búcsújáró helyeken, temetőkben (alatta nincs halott!), dombokon, sziklákon, tp-ok belső falában, bejárata fölött v. homlokzatán állították fel. Első korszakuk a szeldzsuk invázióig, a második (Nor-Dzsulfa temetője, Iszfahan mellett) a 17. sz-ig tartott. Különösen régi ~oknak veszedelem- és betegség-elhárító hatást tulajdonítottak. Kisebb, kk. ~ok másolatai a bpi örm. kpnában is vannak befalazva a bejáratnál. 2000 VI. 12: Bpen, a Petfőfi téren állították föl a jereváni örm-ek ajándékaként a hághpáti kolostorban lévő ~ másolatát. Szám L.

Ararát 1996/16:8; 2000/5:3; 6:8,10; 17/8:11; 2001/12:8.


chácskhár (örm., ejtsd: hácskhár): ‘kereszteskő’, a kőfaragóművészet csak örmény területen ismert alkotása. – Előzményei, a hasáb v. oszlop alakú keresztes emlékkövek az 5. sz. körül jelentek meg, a 9. sz: már tömegesen elterjedtek. A keresztben és az azt körülvevő mezőben növényi és geometrikus elemekből álló fonatos, szinte csipkeszerűen áttetsző díszítés jellemzi. Később a kereszt alatt is igen igényesen cizellált domború rozetta jelent meg. – A ~ok egyedi kidolgozásúak, nincs 2 azonos példány. Díszített oldalukkal mindig Ny-ra néztek. 30–300 cm magasak, ált. valamilyen esemény alkalmából készültek, ezért felirataik gyakran kormeghatározók. Útkereszteződésben, búcsújáró helyeken, temetőkben (alatta nincs halott!), dombokon, sziklákon, tp-ok belső falában, bejárata fölött v. homlokzatán állították fel. Első korszakuk a szeldzsuk invázióig, a második (Nor-Dzsulfa temetője, Iszfahan mellett) a 17. sz-ig tartott. Különösen régi ~oknak veszedelem- és betegség-elhárító hatást tulajdonítottak. Kisebb, kk. ~ok másolatai a bpi örm. kpnában is vannak befalazva a bejáratnál. 2000. VI. 12: Bp-en, a Petőfi téren állították föl a jereváni örm-ek ajándékaként a hághpáti ktorban lévő ~ másolatát (lásd a színes képek között). Szám L.

Ararát 1996/16:8; 2000/5:3; 6:8,10; 17/8:11; 2001/12:8.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.