🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > A > Atatürk
következő 🡲

Atatürk, Kemal Mustafa (Szaloniki, Thrákia, 1881.-Isztambul, 1938. nov. 10.): török államférfi. - Katonai tanulm-ait 1905: fejezte be vezérkari kapitányként, ezután Szíriában és Macedóniában szolgált, részt vett a líbiai és a balkáni háborúkban. Az ifjútörök mozg-ban politizált, a hatalomra került ifjútörökökkel azonban ellentétbe került. Az I. vh-ban Gallipolit az angolokkal, a kaukázusi frontot az oroszokkal szemben védte, 1918: az összeomlás előtt Szíriából mentette ki hadseregét. A vesztes háború után az Anatólia föllarabolása ellen küzdő népi mozg. élére állt. Újjászervezett hadseregével 1919-22: legyőzte belső, polgárháborús ellenfeleit, kiűzte a megszálló ol., fr. és ang. erőket, 1922. VIII. 30: szétverte az Izmir felől támadó gör-öket. A Töröko. ter. épségét 1923. VII. 24: nagyrészt helyreállító lausanne-i egyezmény után ~ az orsz. polg. átalakítását vezette mint az általa alapított Néppárt, a Nemzgyűl., majd a szultánság eltörlése után X. 29: kikiáltott közt. elnöke. - A kemáli forradalom mélyreható változásokat hozott: államformát váltottak, szétválasztották az áll-ot és az egyh-at, 1924. III. 3: eltörölték a kalifátust, IV. 20: kihirdették az új alkotmányt ált-os választójoggal. Ankara lett a főv., egységes, világi okt. rendszert vezettek be, kiépítették a közegészségügyi hálózatot, a jogrendszert és a bíráskodást eu-vá alakították. Az orsz. 1925: átvette az eu. időszámítást és a decimális mértékrendszert, 1928: áttért a latin betűs ábécére, levetette a hagyományos öltözetet, a fezt és a fátylat, és bev. a családnevek kötelező használatát (1934: Mustafa Kemal ekkor vette föl az Atatürk ,'a törökök atyja' nevet. - ~ nyelvújítási mozg-at indított, nagyarányú régészeti és tört. kutatásokat kezdeményezett a nemz. múlt föltárására. Az 1930-as évektől a gazd. reformok kerültek előtérbe. Tőkeerős polgárság hiányában az áll. vállalta magára a pénzint. hálózat létrehozását, az ipartelepítést, az infrastruktúra kiépítését és a legszegényebb paraszti rétegek földhöz juttatását. Külkapcsolataiban az orsz. mindennemű revízióról lemondott, összes szomszédjával megbékélt. A békés kapcsolatokra törekvő kemáli külpol-nak köszönhetően Töröko. a II. vh-ban 1945. II. 23-ig megőrizte semlegességét. H.K.

Islam Ansiklopedisi 1-10 füz. Isztambul, 1949. - Lewis 1961:239. - Lord Kinross: Ataturk. New York, 1965. - Katus László: Musztafa Kemál Atatürk. Bp., 1970.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.