Magyar Katolikus Lexikon > A > Apostoli Konstitúciók

Apostoli Konstitúciók (lat. Constitutiones Apostolorum): egyházjogi és liturgikus szabályok 8 könyvből álló gyűjteménye, az →egyházi rendtartások közül a legfontosabb álapostoli rendtartás. - Korábbi gyűjt-ek gyűjteménye: 1-6. kv.: az átdolgozott →Didaszkalia; 7. kv.: a módosított →Didakhé; 8. kv. 1-46. fejezet: az átalakított →Traditio Apostolica; 47. fejezet: az Apostoli Kánonok, de önálló részeket is közöl. Keletkezésének ideje 380 k. esetleg később. Szíriában v. Konstantinápolyban írták. Szerzőjét általában ariánusnak v. szemiariánusnak, egyesek apollinaristának tartják. Fennmaradt eredeti gör. szövege is. 692: a trullai zsin. mint eretnekek által meghamisított művet bélyegezte meg. - Szövege: Didascalia et Constitutiones Apostolorum I. Kiad. Funk, F. X. Paderborn, 1905. - FlorPatr VII. Kiad. Quasten, J. - Teljes m. fordítása nincs, részletei: Berki Feriz: Kánonok könyve. Bp., 1946:17. (Apostoli Kánonok) - Vanyó III:93. (Didakhé. Ford. Vanyó László) - Vanyó V:83. (Traditio Apostolica. Ford. Erdő Péter); 108. (Didaszkalia. Ford. uő) E.P.

LThK I:759. - Altaner-Feine 1972:90. - Vanyó V:35, 370. - Erdő 1991:48.