Magyar Katolikus Lexikon > A > Amerikai Orthodox Egyház

Amerikai Orthodox Egyház: a tizenötödik autokefál orthodox egyház. - Tört. 1741 u. az Alaszka or. ort. misszionálásával kezdődött. A 18. sz: az egyhközs-ek egyhm-vé szerveződtek. 1867: Alaszkát az USA megvette, ekkor az or. ort. exarchátus San Franciscóba költözött. 1917: megszakadt a kapcsolat a moszkvai patriarchátussal. 1945: a szakadást a moszkvai pátr. hivatalosan is kinyilvánította, majd 1957: a valójában már önálló metropoliát interdictum alá vetette. 39 egyhközs. saját kívánságára megmaradt a moszkvai pátr. joghatósága alatt, a többiből független exarchátus alakult. Az amerikai or. ort. metropolia egyhjogi helyzete csak 1970: rendeződött, amikor az öt egyhm-ből álló exarchátus az OOE-tól autokefalitást kapott. Ma 12 egyhm-je van. Egyhközs-einek etnikai összetétele változatos, egyre több helyen vezetik be az ang. szert. nyelvet. Az USA-ban számos eu. és közel-keleti ort. egyh-nak van exarchátusa, melyek nem tartoznak az ~hoz. I.E.

Berki 1984:198.